Kortprosa
Vad är skillnaden?
- Detaljer
- Kategori: Kortprosa
- Publicerad onsdag, 23 mars 2011 12:00
- Skriven av Maj Mohrin
- Träffar: 269
Jag ser en kvinna. Det är första gången jag ser henne. Långt rakt hår, ögon som har sett alltför mycket av världens ondska. Hon står på torget, vad väntar hon på? Vem väntar hon på? Är det en vän eller en fiende? Bilar defilerar sakta förbi, de äldre männen ser kritiskt på kvinnan. Bedömer hennes kropp. Har hon tillräckligt långa ben, hur ser pattarna ut, kan hon vara något att ha, kan hon sitt jobb?
En bil stannar, jag ser hur kvinnan sakta går fram. Jag ser frågan i hennes blick. Vem är det, vad kommer han att begära av mig? Kommer jag att räcka till? Hon ser tveksam ut men sätter sig i bilen.
Bilden ändras
Jag ser en man. Det är första gången jag ser honom. Han är utmanande klädd i snäva jeans. Hans hår ser mjukt och nytvättat ut. Han ger ett coolt intryck. Han står på torget. Vem väntar han på? Är det en vän eller fiende?
Bilar defilerar förbi. I bilarna sitter äldre kvinnor. De tittar kritiskt på mannen, bedömer hans kropp, har han den fysik de kräver, är hans kropp muskulös, han får inte vara tjock och plufsig. Kan han sitt jobb?
En bil stannar, jag ser mannen sakta gå fram. Jag ser frågan i hans blick. Vem är det? Vad begär hon av mig? Kommer hon att vara snäll? Kommer jag att räcka till?
Han ser tveksam ut men sätter sig i bilen.
© Maj Mohrin
Kommentarer
Tack för din kommentar. Jag var på en föreläsning i går där en man från Stadsmissionen var och berättade om utsatta människor, då rörde det sig både om prostitution och människohandel. Man vill ju inte tro att det finns inpå knutarna men jag fick klart för mig att så är det. Texten är har några år på nacken, jag skrev den mer för att visa på att det är både män och kvinnor som söker sig till prostituerade och att båda könen är lika utsatta.
RSS-flöde för kommentarer på denna post