Meddelanden

Ulla Berglund 2010 års poesicupvinnare på Serum

ovanda_bladUlla Berglund, medlem på SkrivarSidan, har bara skrivit i 4 år. Hon publicerade sig för första gången för en större publik här på skrivarsidan.nu 

Dessförinnan har hon levt i 61, arbetat med människor i 46, sett sina egna barn växa upp i 43 och de senaste åren också de fem barnbarnen. Hon bor i ett hus på landet tillsammans med sin älskade man och katterna. Det är vid träbordet på husets altan som texterna ofta blir till.

Ovända blad 
Det som gör Ulla Berglund unik är, att hon på fyra år hunnit med att vinna poesitävlingar, bli krönikör på Sveriges Radio, där hon också varit Sommarpratare och dessutom driver hon sitt eget företag Skriftpennan.se dit du är välkommen att vända dig för att beställa skräddarsydda tal, som passar just dig.

I boken Ovända blad, blir Ulla Berglunds vardagliga reflektioner till poesi och prosa. Med tron att botten i mig också är botten i dig, blir det lilla till det stora.

Boken går att beställa via: 
http://www.serum.se

Kommentarer   

 
#1 Jens Daniel Burman 2010-11-25 16:32
Inspirerande! Spännande titel.
Citera
 

Lägg till kommentar

Gästers kommentarer modereras före eventuell publicering.


Säkerhetskod
Uppdatera

Extra information