fredag, mars 12, 2010
   
TEXT_SIZE
Bli medlem och utveckla ditt skrivande tillsammans med oss!
Novellkurs Diktkurs Bokhandel Länkar

Online

Vi har 52 besökare online

Skrivarkurser

Nybörjarkurs i att skriva noveller (start 6/4-10)

ImageFör 10:e året i rad kan du lära dig skriva kortnoveller via e-post i vår skrivarkurs. Du får åtta kursbrev med teori, övningar och instuderingsfrågor. När du gjort dina övningar skickar du in dem till kursledaren, som går igenom dem och ger sina synpunkter och eventuella förslag till ändringar.

Kursledare är författaren Iréne Svensson Räisänen, som har mångårig erfarenhet som ledare av skrivarkurser, bla inom Studiefrämjandet.

Vid avslutad kurs får du ett diplom som bevis på att du deltagit.

Nästa kursstart är den 6 april 2010. Kursen kostar 1550 kr inklusive moms, avgiften ska vara betald den 30 mars 2010.  Kursen håller på ca 12 månader.

Ny kursstart (nästan) varje månad!

OBS! i Kursavgiften ingår ett års medlemskap (värde 150 kr) på sajten. Är du redan medlem förlängs medlemskapet automatiskt med ett år.

Du registrerar dig, betalar kursavgiften och får bekräftelse via mail att du är antagen.

Anmäl dig och välj själv hur och när du vill betala.

Eller anmäl dig och betala nu:

1 550.00 kr

Vi använder Payson för betalning via din internetbank eller kreditkort. Du behöver inte ha eget Paysonkonto.

OBS! Du måste vara minst 18 år för delta och anmälan är bindande.

Kursinnehåll:

1. Kortnovellens grunder

2. Planering, synopsis och att samla fakta

3. Konflikten, temat, känslor och kritik

4. Personteckning och gestaltning

5. Miljögestaltning

6. Skriva dialog

7. Tidsformer (tempus) och berättarperspektiv

8. Hur kan jag bli publicerad?


Vad några deltagare tycker om kursen:

”Den här skrivkursen är bra att komma igång på, man tvingas sätta igång. Man måste tillåta sig att skriva dåligt, fortsätta även om man känner att början inte är bra. Tro på att det kanske kommer något bättre senare.” säger Gun.


”Genom kursen kom jag på hur jag gör när jag skriver och när jag förstod det kunde jag lära mig att göra det på rätt sätt.” säger Janne.


”Kursen fick mig att inse att jag faktiskt kan skriva!” säger Lena.


”Jag lärde mig en hel del. Så pass mycket att jag blev bland de 4-10 pristagarna i Allers novelltävling! Kul eller hur. Mycket tack vare av allt jag lärde mig på din kurs Irene, säger Ann-Charlotte.”





Lägg till den här länken till Twitter eller Facebook
Träffar: 32363
Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar

busy

Nya texter

  1. Ebbauridica
    Alicja Lappalainen - 2010-03-11 14:00:00
  2. Varning
    Ann Bolinder - 2010-03-11 11:00:00
  3. Milda tårar
    Patrik Persson - 2010-03-11 09:00:00
  4. Det är då... just då
    Inga-Britt Gustafsson - 2010-03-11 07:00:00
  5. Vindpinade prövningar
    Anette Rosenberg - 2010-03-03 14:00:00
  6. Väntar jag i ovisshet
    Marie-Louise Rydén - 2010-03-03 13:00:00
  7. En törstig man (limerick)
    Tuula Pöyhönen - 2010-03-03 12:00:00
  8. Jesajas drömsyner om det ödelagda trädet
    Patrik Persson - 2010-03-03 11:00:00
  9. Citynatt
    Linnea Östlund - 2010-03-03 10:15:00
  10. KRIGET SOM KOM BORT
    Lennart Björk - 2010-03-03 09:42:00

fler annonser

Annons

© Räisänens Ord & Bildglädje (SkrivarSidan) 1999 – 2010

Kopiering av publicerade texter är absolut förbjuden. Författarna äger rättigheterna så vill du använda en text fråga den som har upphovsrätten om lov.

Sajten använder cookies för att komma ihåg att du är inloggad och minnas ditt förra besök. Du kan stänga av cookies i din webbläsare. Annonser från tredjepartsföretag visas på vår webbplats när du besöker den. Dessa företag kan använda information (med undantag av namn, adress, e-postadress och telefonnummer) om dina besök på denna och andra webbplatser för att kunna visa annonser om varor och tjänster som du kan tänkas vara intresserad av. Om du vill ha mer information om detta och hur du kan förhindra att denna information används av dessa företag klickar du här.