Dikter
Jag är med dej
- Detaljer
- Kategori: Dikter
- Publicerad fredag, 09 september 2011 08:00
- Skriven av Tomas Bertilsson
- Träffar: 217
sug ut din värk och smärta.
bättre tider vill visa sig.
de kommer en dag när du vandrar på moln igen.
ingenting kommer mot dig som du inte klarar av.
kämpa vidare.
du som känner dig liten. du är verkligen stor.
hitta din kraft igen.
öppna dina ögon för folk kommer korsa din väg.
ta din vandringspinne och vandra vidare.
mot dina mål och drömmar som jag gett dej.
känn min närvaro vid din sida.
gör ditt hjärta mjukt igen.
jag är alltid vid din sida.
jag ger dej kraft. kraft till allt.
ropa bara på mig. jag kommer.
© Tomas Bertilsson
Kommentarer
Min kommentar var min egen tolkning och inget rätt eller fel. Jag förstår att du med punktmarkeringa rna har velat förstärka en paus.
Min undring var att kanske en radbrytning även markerar detta till skillnad från när du använder punkt mitt i en rad. Jag har ingen kunskap i detta. Det var mer en tanke jag funderade på när jag läste texten.
Kanske min kommentar var lite missvisande. Som jag redan sagt så tycker jag din text är mycket bra!
Önskar dig också en fortsatt skön helg/ Anette
Behöver kanske lära mig skrivar språket bättre
Men på något sätt så sätter jag punkt efter varje ord för att du som läsare skall stanna upp och betrakta ditt inre. Men de kanske kan göras annorlunda?
Orkar ni eller har tid kan ni gärna få göra de för mig allså skriva på det sättet som ni föreslår. (det är ju verkligen en liten text), ha en forts bra helg! // Tomas
Sedan har jag en fundering över punktmarkeringa rna i radsluten där jag ändå får en känsla av en automatisk pausintervall. De kanske kan uteslutas till skillnad från punktmarkeringa rna i raderna som behöver en extra markering för längre paus. Min tolkning. Mycket bra text!
Annmarie
RSS-flöde för kommentarer på denna post