fredag, mars 12, 2010
   
TEXT_SIZE
Bli medlem och utveckla ditt skrivande tillsammans med oss!
Novellkurs Diktkurs Bokhandel Länkar

Online

Vi har 52 besökare online

Dikter

skrivaDet skrivna ordet

När verbala hinder uppstår

framträder skrivandet

som det enda hoppet

till förståelse


Skrivandets fördel

besannas av verkligheten

av ordens skriftliga betydelse

som ger kraft till den tystlåtne


Förståelsen är fullständig

när orden uppskattas

av människor som förstår

och tacksamheten är obeskrivlig

© Ulf Granström

 




Lägg till den här länken till Twitter eller Facebook
Träffar: 463
Kommentarer (1)Add Comment
Sari Vettenranta
...
skriven av Sari Vettenranta , november 17, 2009
Intressant att läsa din dikt och på något sätt få en insyn i din bild av det skrivna ordet...och dess makt. Jag delar din syn, fram till sista strofen. Och det med skäl av att din syn känns optimistisk och min är förmodline bara pessimistisk. Men, känner människor verkligen alltid tacksamhet för det skrivna ordet? Kan man inte många gånger förstå något utan att uppskatta det? Och är det inte också många gånger så att man kan uppskatta ord utan att ha förstått de fullständigt?

Kul dikt, som skapar tankar och frågeställningar.

Hade även varit spännande att läsa denna dikt ur en mer kritisk aspektsmilies/smiley.gif För det skrivna ordet innebär väl mer än ett tacksamt förenande av personer som kanske inte är världens främsta retoriker?


Skriv kommentar

busy

Nya texter

  1. Ebbauridica
    Alicja Lappalainen - 2010-03-11 14:00:00
  2. Varning
    Ann Bolinder - 2010-03-11 11:00:00
  3. Milda tårar
    Patrik Persson - 2010-03-11 09:00:00
  4. Det är då... just då
    Inga-Britt Gustafsson - 2010-03-11 07:00:00
  5. Vindpinade prövningar
    Anette Rosenberg - 2010-03-03 14:00:00
  6. Väntar jag i ovisshet
    Marie-Louise Rydén - 2010-03-03 13:00:00
  7. En törstig man (limerick)
    Tuula Pöyhönen - 2010-03-03 12:00:00
  8. Jesajas drömsyner om det ödelagda trädet
    Patrik Persson - 2010-03-03 11:00:00
  9. Citynatt
    Linnea Östlund - 2010-03-03 10:15:00
  10. KRIGET SOM KOM BORT
    Lennart Björk - 2010-03-03 09:42:00

fler annonser

Annons

© Räisänens Ord & Bildglädje (SkrivarSidan) 1999 – 2010

Kopiering av publicerade texter är absolut förbjuden. Författarna äger rättigheterna så vill du använda en text fråga den som har upphovsrätten om lov.

Sajten använder cookies för att komma ihåg att du är inloggad och minnas ditt förra besök. Du kan stänga av cookies i din webbläsare. Annonser från tredjepartsföretag visas på vår webbplats när du besöker den. Dessa företag kan använda information (med undantag av namn, adress, e-postadress och telefonnummer) om dina besök på denna och andra webbplatser för att kunna visa annonser om varor och tjänster som du kan tänkas vara intresserad av. Om du vill ha mer information om detta och hur du kan förhindra att denna information används av dessa företag klickar du här.