Kortprosa

Att börja leva igen...

borja levaSöndag. Jag älskar Söndagar. Jag älskar att vakna hur sent som helst dricka sent morgonkaffe och gå runt i pyjamas hela dagen. Jag älskar skratt. För skratt är vackert och vackrast är du när du skrattar.

Jag älskar samtal med innehåll, kanske tillsammans med lite vitt vin och jag älskar sms som får mig att le. Jag älskar choklad, bullar och klementiner. Jag älskar en vacker bild. Jag älskar att andas i samtakt och jag älskar mina vänner. Jag älskar att planera och att pricka för saker på en "att göra" lista. Jag älskar att ha kontroll. Jag älskar att skriva och jag älskar överfulla dansgolv. Jag älskar att se natt bli till dag och jag älskar julen. Jag älskar energi, älskar att fota och jag älskar att fylla lägenheten med tända ljus. Jag älskar när allt börjar bli vackert.

Igen.

© Anna Nilsson

Kommentarer   

 
#4 Anna Nilsson 2012-01-25 21:51
Citerar Charlotte Ekbom:
Fint skrivet. Jag gillar det :-)


Tack så mycket! :)
Citera
 
 
#3 Charlotte Ekbom 2012-01-25 20:41
Fint skrivet. Jag gillar det :-)
Citera
 
 
#2 Anna Nilsson 2012-01-24 16:27
Citerar Yvonne Andersson:
Jag tycker mycket om din text, Anna! Du samlar orden så att jag ler mig genom hela stycket. Jag kan ana smärta någonstans, och på slutet får jag min förklaring. Härligt att att börjar bli vackert... :-)


Tack så mycket! :9 Glad jag blir av dina ord..:)
Citera
 
 
#1 Yvonne Andersson 2012-01-24 09:40
Jag tycker mycket om din text, Anna! Du samlar orden så att jag ler mig genom hela stycket. Jag kan ana smärta någonstans, och på slutet får jag min förklaring. Härligt att att börjar bli vackert... :-)
Citera
 

Lägg till kommentar

Gästers kommentarer modereras före eventuell publicering.


Säkerhetskod
Uppdatera

Extra information